DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bylo‚ nebylo.....

 Bylo‚ nebylo.....

aneb vyprávění podle skutečné události

Začalo to nenápadně.....

Před 12 lety jsme koupili starou, zarostlou zahradu. Postavili jsme si dům a začali si vlastnoručně kolem domu tvořit zahradu podle svých snů a představ. Z původního osazenstva zahrady zůstaly jen 3 ovocné stromky, které původní majitel zasadil trochu nepochopitelně asi metr od starých hrušní a jabloní, borovička a vrbička.

Ty jsme zakomponovali do současné zahrady, víceméně jsme se ale snažili o rozdělení zahrady na část oku lahodící a na část užitkovou, pro ovoce a zeleninu všeho druhu. Několik let jsem studovala odbornou literaturu, zahrádkářské časopisy, internet  a současně si plnila dětský a vlastně celoživotní sen být zahradnicí a neustále se hrabat v hlíně, něco budovat, sázet, sklízet, kochat se ...... Ruku na srdce - taková práce je za Vámi vidět, na rozdíl od uklízení, praní, žehlení atd atd - no není to lepší?

S tím jdou ruku v ruce nájezdy do zahradnitcví, školek a specialozovaných prodejen, pěstitelů

Výsledkem je nyní už vcelku vzrostlá, místy i zarostlá zahrada s asi 15 ovocnými stromy a asi 10 ovocnými keři, které jsou v nejlepších letech a při troše péče a dobré vůle počasí nesou i solidní úrodu. Co nesní přímo na místě pod větvemi naše tři kobylky (první roky po výsadbě, kdy bylo ovoce ještě poskrovnu, na další zpracování nic nezbývalo....), je třeba zpracovat, byla by věčná škoda nechat shnít čerstvé a doma vypěstované ovoce,  ve většině bez použití chemie, hlavně za pomoci lidských rukou, nůžek a také lepových desek, které po pár letech systematického používání vychytají většinu škodlivého hmyzu v okolí.

A tím se dostáváme k tomu správnému tématu. Ovoce jsem začala zpracovávat na kompoty, kterých se děti po čase přejí, na džemy, které  se naopak nepřejí snad nikdy a v posledních dvou letech jsem vyzkoušela výrobu i pečených čajů ze všech možných kombinací toho, co se na zahradě dá sklidit. A ty mají v podzimní a zimní dny, kdy je to lepší doma za oknem než venku na zahradě, svůj úspěch napříč všemi generacemi. Podotýkám, že všechny moje výrobky jsou z vlastního ovoce, jen občas si vypomůžu jahodami z nedaleké jahodárny či borůvkami z lesa. Žádná Čína, žádné protlaky z EU a mimo EU, žádná jablka od silnice ani nic tomu podobného.

Na doporučení těch, kteří už ochutnali, bych je nyní ráda nabídla k ochutnání i Vám!

Pokud máte zájem, podívejte se prosím, do nabídek džemů, sirupů a pečených čajů, co pro nás i pro Vás v této sezóně dozrálo na naší zahradě (zahradách). Před pár lety jsme kvůli našim včeličkám (to už je ale zase jiná kapitola) přikoupili ještě jeden  starý, zpustlý sad. Z posledních sil a za pomoci rodiny pracujeme po kouskách na jeho obnově, takže do budoucna bude ovoce dostatek:-)

Kdo se na naši zahradu (zahrady) chce podívat, nechť nahlédne do fotogalerie, po předchozí domluvě k nám můžete přijet i osobně, rádi Vás uvítáme!